Tým Franka Bolda podal připomínky k Návrhu územnímu plánu města Brna

9. 7. 2020 Stavební právo a územní plánování Udržitelné stavitelství pro kvalitnější život Praktický katalog opatření pro udržitelné stavitelství Umístění a povolení investičního záměru v území

Aktuálně se připravuje nový územní plán města Brna. Snažíme se o to, aby se jeho obyvatelům žilo dobře, a proto jsme k návrhu podali připomínky týkající se regulace zeleně a modrozelené infrastruktury, která má mimojiné zajišťovat zlepšení zadržování vody ve městě a redukovat tepelné ostrovy pomocí zeleně.

Návrh ÚP zveřejněný magistrátem 24.3.2020 totiž definuje nutnost umístění zeleně v jednotlivých plochách pouze velmi obecně, nezohledňuje rozdíly mezi jednotlivými druhy zeleně zastoupenými na terénu (například mezi využitím stromového, keřového či pouze bylinného patra). Pojem modrozelená infrastruktura je v návrhu územního plánu zmíněn jen sporadicky a prakticky se s ním nepracuje. 

Připomínka se zabývá také požadavkem na minimální zastoupení zeleně i na jiných plochách než jsou plochy pro bydlení,plochy smíšené obytné, plochy zahrádek a plochy pro rekreaci, procentuálním využitím různých druhů zeleně a upravují také konkrétní případy, v nichž není možné zařadit do plochy zeleň na terénu (přičemž uvádí způsoby, jak zeleň na terénu kompenzovat). 

Celé znění připomínky, která byla podle zpracovatelů ÚP nejlépe propracovanou připomínkou k tématu zeleně, si můžete přečíst zde.

 

Čtěte také

24. listopadu 2020 Video: Experti vysvětlili, jak na modrozelenou infrastrukturu ve městech

O tom, jak ve městech budovat modrozelenou infrastrukturu, a vytvořit tak udržitelnější a příjemnější místa k životu debatovali 20. listopadu experti na webináři Národní sítě Zdravých měst. Za Frank Bold Advokáti na něm vystoupili odborníci v rámci projektu Udržitelné stavitelství.

23. listopadu 2020 Video: Odborníci debatovali o plánování modrozelené infrastruktury v Brně

Modrozelená infrastruktura je jedním ze sedmi témat, která vzbuzují největší zájem veřejnosti v návrhu nového územního plánu města Brna. Kancelář architekta města se proto jednotlivým tématům věnuje v sérií webinářů, na kterém tentokrát vystoupil i zástupce Frank Bold Advokátů - advokát Jiří Nezhyba.

Všechny novinky

Ozvěte se nám