Novela zákoníku práce již v Senátu – co se změní?

4. 6. 2020 Jitka Mihulková Hana Římanová Právo pro podnikání Pracovní právo

Ačkoliv stále není legislativní proces u konce, je velmi pravděpodobné, že bude v nejbližších měsících přijata novela zákoníku práce. Co se přijetím novely změní v pracovněprávních vztazích?

Vládní návrh by měl nově zavést tzv. sdílené pracovní místo, které umožní zařadit na jedno pracovní místo více zaměstnanců se zkráceným úvazkem. Tito zaměstnanci si budou sami rozvrhovat pracovní dobu tak, aby se na místě střídali. 

Změnit by se měly též podmínky vzniku práva na dovolenou a čerpání dovolené. Nově se bude dovolená odvíjet od počtu pracovních hodin, dotkne se tedy zejména zaměstnanců s kratší nebo delší pracovní dobou.

Novelou se mění také doručování písemností v pracovněprávních vztazích, které by se mělo zjednodušit. Písemnost bude doručovat zaměstnavatel zaměstnanci primárně do vlastních rukou na pracovišti, pokud to však nebude možné, bude mu moci písemnost doručit jinými způsoby, mimo jiné prostřednictvím provozovatele poštovních služeb.

Novela však přináší i další méně zásadní změny jako například povinnost zaměstnavatele poskytnout volno s náhradou mzdy pro vedoucí letních táborů a obdobných zájmových činností, dále bude nově povinnost náhrady nemajetkové újmy příbuzným při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance, mění se také výpočet odškodnění pozůstalých po zaměstnanci nebo dojde ke změně úpravy týkající se přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů při převodu činnosti zaměstnavatele.

Chcete být včas informováni o tom, jak Vás novela zákoníku práce ovlivní? Ozvěte se nám, Vaši situaci probereme při konzultaci nebo pro Vaše zaměstnance uspořádáme školení.

Čtěte také

3. prosince 2020 Jihlava vydala argumentář k vyvracení námitek proti zásadám pro spolupráci s investory

Praktický argumentář, který má i v dalších městech pomoct s vedením debaty o využití takzvaných Zásad pro spolupráci s investory, a na kterém spolupracovali Frank Bold Advokáti, vydalo ve formě interaktivní elektronické brožury město Jihlava.

1. prosince 2020 Stavební zákon i komunitní energetika. Frank Bold Advokáti zvou na konferenci o bytových domech

Frank Bold Advokáti vystoupí na online konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů 2020 pořádané portálem TZB-info. Nenechte si ujít příspěvky advokátky Anny Francové a vedoucího právníka Jiřího Vozáka na téma komunitní energetiky a stavebního zákona v kontextu bytových domů. Sledovat je můžete z pohodlí domova ve středu 9. prosince.

Všechny novinky

Ozvěte se nám