Frank Bold Advokáti: Upravený návrh nového stavebního zákona opouští většinu pozitivních aspektů

26. 5. 2020 Pavel Franc Pavel Černý Stavební právo a územní plánování

Nový stavební zákon sliboval zlepšení současného neudržitelného stavu stavebního práva a celou řadu řešení. Jeho současný upravený návrh však neodpovídá věcnému záměru zákona. Expertní výklad k aktuálnímu návrhu zákona poskytli Frank Bold Advokáti Hospodářské komoře při pondělní tiskové konferenci, které se ředitel advokátní kanceláře Pavel Franc účastnil spolu se zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Svazu průmyslu a dopravy.

Podle nám známého obsahu upraveného návrhu opouští většinu pozitivních aspektů, které byly do původního návrhu nového stavebního zákona zaneseny. Aktuální návrh tedy ani neodpovídá základním principům vládou schváleného věcného záměru a navrací se k současné právní úpravě, která je dle našeho názoru špatná a dlouhodobě neudržitelná. Takto zpracovaný návrh nemůže podle nás v dalším legislativním procesu uspět. 

Za momentálně jediné existující východisko systémové změny stavebního práva proto pokládáme původní návrh nového stavebního zákona předložený do připomínkového řízení. Je možné diskutovat o alternativních řešeních dílčích jednotlivostí, ale jiný koncepční návrh, vyhovující požadavku zpřehlednění a zjednodušení legislativy, integrace a zrychlení povolovacích řízení, není aktuálně k dispozici. 

Čtěte také

24. listopadu 2020 Video: Experti vysvětlili, jak na modrozelenou infrastrukturu ve městech

O tom, jak ve městech budovat modrozelenou infrastrukturu, a vytvořit tak udržitelnější a příjemnější místa k životu debatovali 20. listopadu experti na webináři Národní sítě Zdravých měst. Za Frank Bold Advokáti na něm vystoupili odborníci v rámci projektu Udržitelné stavitelství.

23. listopadu 2020 Video: Odborníci debatovali o plánování modrozelené infrastruktury v Brně

Modrozelená infrastruktura je jedním ze sedmi témat, která vzbuzují největší zájem veřejnosti v návrhu nového územního plánu města Brna. Kancelář architekta města se proto jednotlivým tématům věnuje v sérií webinářů, na kterém tentokrát vystoupil i zástupce Frank Bold Advokátů - advokát Jiří Nezhyba.

Všechny novinky

Ozvěte se nám