Média o našem případu: soud zakázal rodině používat příjezdovou cestu o víkendu

1. 2. 2017 Pavel Franc Soudní spory a vyjednávání

Server Aktuálně.cz přinesl zprávu o případu našich klientů, manželů Grimmových, kteří čelí absurdnímu zákazu používat příjezdovou cestu ke své chatě o víkendu. 

Manželé Grimmovi emigrovali v 80. letech a jejich pozemek s chatou u brněnské přehrady mezitím propadl státu. Jakožto příslušníci jiného státu ho nemohli získat v restituci ani od státu zpět koupit, nakonec se proto dohodli se sousední rodinou a ta pozemek koupila a přeprodala jim ho. Právě s touto rodinou se nyní nacházejí ve sporu, který trvá už osm let a ve kterém jde poněkud paradoxně „pouze” o to, zda Grimmovi budou či nebudou moci používat příjezdovou cestu na pozemku sousedů, tedy jedinou cestu vedoucí k jejich chatě. Katastr nemovitostí totiž zrušil věcné břemeno příjezdové cesty, které v minulosti téměř 40 let umožňovalo rodině cestu používat. 

Zatím poslední rozsudek v tomto soudním sporu říká, že rodina smí cestu užívat pouze ve všední dny. Vzhledem k tomu, že jde o rekreační objekt, jedná se o rozhodnutí minimálně nestandardní. Nyní se zdá, že případ skončí smírem. Případ minulý týden projednal Krajský soud v Brně, sousední rodina navrhla, že Grimmovým odprodá další část pozemku, přes kterou by se mohli k chatě dostat. Aktualizace: Nabídka smírného řešení byla stažena, další soudní slyšení Grimmovy čeká v dubnu. 

Pavel Franc

Advokát, CEO

Ozvěte se nám