Konference o registru smluv zdařile za námi. Jaká byla?

16. 6. 2017 Martin Fadrný Registr smluv Právo pro veřejnou správu

V pražských Dejvicích jsme včera pořádali konferenci, kterou jsme nazvali „Registr smluv - vše, co potřebujete vědět před plnou účinností zákona“.

Akce splnila svůj účel - na poslední chvíli před účinností sankce neplatnosti poskytnout zaměstnancům veřejné správy všechny praktické informace, které jim scházejí k tomu, aby používali registr smluv s jistotou a bez obav ze zneplatnění komplikovaných smluv. 

Podívejte se na prezentace z konference >>

Co důležitého nebylo řečeno v přednáškách, na to byla šance se zeptat v závěrečné diskusi, případně vyjasnit osobně. Naši právníci Martin Fadrný a Petr Bouda vystoupili s praktickými příspěvky o tom, jak s registrem smluv pracovat na denní bázi, a s přehledem o legislativní smršti, kterou zákon letos prošel. Auditor Miloslav Kvapil se v příspěvku soustředil především na systémové řídící a kontrolní mechanismy a také na provázanost zákona o registru smluv s dalšími zákony (například z. 420/2004 Sb., o přezkoumávání hospodaření územně správních celků). 

Jiří Skuhrovec mimo jiné upozornil na to, že registr sice běží, ale slušela by mu pečlivější údržba. Jako datový analytik v něm naráží na smlouvy zveřejněné několikrát na zkoušku a teprve potom načisto, na smlouvy, u nichž chybí informace, že smluvní strany se později dohodly o ukončení jejich platnosti, dodatky neprovázané s příslušnými smlouvami a podobně. Michal Bláha představil aplikaci Hlídač smluv, v níž mimo jiné povinné subjekty mohou kontrolovat, zda jsou jejich smlouvy zveřejněné v souladu se zákonem. Tuto zpětnou vazbu ISRS provozovaný Ministerstvem vnitra neposkytuje. 

Ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec představil organizační řešení zveřejňování smluv na krajském úřadě, vysvětlil, jak se k danému řešení dospělo, a objasnil jeho dílčí principy - jak se anonymizují smlouvy, jak je systém propojen se souvisejícími službami, jako je profil zadavatele, spisová služba apod. Představil také Spolek pro budování a implementaci softwarových open source nástrojů - http://www.spolek-bison.cz.

Prezentace a videa přednášek budou k dispozici začátkem července zde na webu, účastníkům konference a odběratelům našeho newsletteru odkazy na ně pošleme i mailem. 

Martin Fadrný

Konzultant, právník

Potřebujete radu právníka ohledně registru smluv?

Zákonu o registru smluv jsme dodali odbornou expertízu – zákon jsme připomínkovali a vypracovali jsme řadu analýz, které reagovaly na nejasnosti jednotlivých novel a ustanovení zákona. Pomůžeme vám nastavit proces zveřejňování smluv na internetu tak, aby minimalizoval administrativní zátěž a účinně předcházel riziku neplatnosti smlouvy. 

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám