​Evropský soudní tribunál: dovozní clo na čínské panely je legální

20. 3. 2017 Energetické právo Spory v energetice

Českým médiím unikla poměrně důležitá zpráva týkající se dovozních cel na solární panely vyrobené v Číně. Evropský soudní tribunál minulý měsíc rozhodl ve sporu mezi 26 výrobci solárních panelů a Evropskou komisí a za pravdu dal komisi. Dovozní cla jsou podle soudu v pořádku, neboť kompenzují újmu, kterou čínské dumpingové ceny způsobují evropským výrobcům. Evropští výrobci se mohou radovat, spotřebitelé budou dál nakupovat panely za cenu o třetinu až polovinu vyšší.

Dovozní cla na čínské fotovoltaické panely byla zavedena před třemi lety poté, co vyšetřování ukázalo, že čínská vláda dané odvětví masivně dotuje a díky těmto dotacím se panely v Evropě prodávají za dumpingové ceny, jimž evropští výrobci nemohli konkurovat. Skupina 26 čínských výrobců toto rozhodnutí záhy napadla u soudu - nyní už víme, že neúspěšně. Odvolací lhůta nicméně ještě běží. 

Čínská vláda ve sporu trefně poukazuje na to, že Komise tímto rozhodnutím jde proti vlastní prioritě rozvíjet nízkouhlíkovou energetiku a snižovat emise skleníkových plynů. Komise však na svém rozhodnutí trvá a právě v těchto dnech se pokouší s členskými státy dojednat prodloužení antidumpingových opatření.

Potřebujete radu právníka týkající se energetiky?

Za váš byznys s čistou energií nasadíme všechny naše silné zbraně: dokonalou znalost legislativního prostředí, obchodních zvyklostí a trendů, orientaci v technických otázkách provozu a bohaté zkušenosti s postupem státních orgánů.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám