​Evropský soudní tribunál: dovozní clo na čínské panely je legální

Českým médiím unikla poměrně důležitá zpráva týkající se dovozních cel na solární panely vyrobené v Číně. Evropský soudní tribunál minulý měsíc rozhodl ve sporu mezi 26 výrobci solárních panelů a Evropskou komisí a za pravdu dal komisi. Dovozní cla jsou podle soudu v pořádku, neboť kompenzují újmu, kterou čínské dumpingové ceny způsobují evropským výrobcům. Evropští výrobci se mohou radovat, spotřebitelé budou dál nakupovat panely za cenu o třetinu až polovinu vyšší.

Dovozní cla na čínské fotovoltaické panely byla zavedena před třemi lety poté, co vyšetřování ukázalo, že čínská vláda dané odvětví masivně dotuje a díky těmto dotacím se panely v Evropě prodávají za dumpingové ceny, jimž evropští výrobci nemohli konkurovat. Skupina 26 čínských výrobců toto rozhodnutí záhy napadla u soudu - nyní už víme, že neúspěšně. Odvolací lhůta nicméně ještě běží. 

Čínská vláda ve sporu trefně poukazuje na to, že Komise tímto rozhodnutím jde proti vlastní prioritě rozvíjet nízkouhlíkovou energetiku a snižovat emise skleníkových plynů. Komise však na svém rozhodnutí trvá a právě v těchto dnech se pokouší s členskými státy dojednat prodloužení antidumpingových opatření.

Potřebujete radu právníka týkající se energetiky?

Za váš byznys s čistou energií nasadíme všechny naše silné zbraně: dokonalou znalost legislativního prostředí, obchodních zvyklostí a trendů, orientaci v technických otázkách provozu a bohaté zkušenosti s postupem státních orgánů.

Buďte v obraze

Našim klientům a partnerům pravidelně zasíláme právní články a novinky z různých oblastí. Vaše osobní údaje pečlivě chráníme!

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjemní*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.