Jaké mají OZE vyhlídky v roce 2017?

Přinášíme stručný výtah z předpovědi trendů pro obnovitelné zdroje pro letošní rok, kterou publikovala společnost Bloomberg. Hlavní rizika vidí v nečekaných politických obratech ve stylu brexitu, ekonomické krizi v Číně a také v plošném růstu úrokových sazeb. Hlavní příležitosti v klesajících cenách nových technologií a materiálů spojených s fotovoltaikou. Přečtěte si článek v anglickém originále nebo se podívejte, co jsme z něho vytáhli my:

Globální investice do OZE neporostou

Hlavní příčinou tohoto trendu je klesající cena solárních systémů, u níž autoři odhadují, že v roce 2017 klesne o dalších 10 %, v případě pouhých panelů ještě o víc. Druhým důvodem je zpomalení čínského trhu s obnovitelnou energií. Ten sice dál roste úctyhodným tempem, ale pomaleji než v předchozích letech. Čínští investoři se poohlížejí po zahraničních investicích a v samotné Číně objem investic už těžko přesáhne rekordních 119 mld. dolarů investovaných v roce 2015. Loni už to bylo jen” 88 mld.

Akumulace bude sázkou na jistotu

Zdá se, že nově instalovaná skladovací kapacita by v letošním roce mohla dosáhnout 1,5 GW, z většiny v ion-lithiových bateriích. V Kalifornii se právě spouští tři světově největší akumulační systémy, v Nevadě roste Gigafactory a ceny akumulátorů budou pokračovat v nastoupeném klesajícím trendu. Předpověď vývoje cen: -15 %.

Nové solární instalace: stagnace

Tempo růstu počtu nových fotovoltaických instalací mírně poklesne, předpovídá Bloomberg a odhaduje 70 GW namísto loňských 76 GW. Jen Čína a Japonsko samy o sobě nainstalují každý o 5 GW méně (což je v případě Japonska snížení o víc než polovinu). Kde se tedy všechny ty gigawaty vezmou? V Indii, Pákistánu, Turecku a Brazílii, kde je všude solární energetika na vzestupné cestě, přestože ne vždy na té nejpřímější (první brazilské aukce byly například krátce před Vánocemi zrušeny), a také v Německu, kde se čeká 1,7 GW nových kapacit jen ve fotovoltaice samotné.

Ve Spojených státech se dá očekávat 12 GW nových instalovaných kapacit, a to díky pětiletému prodloužení daňových úlev. Vzhledem k dosavadnímu postoji nové americké administrativy k OZE je pravděpodobné, že podnikatelé i domácnosti budou chtít programu využít co nejdřív.

Rekord v ročním instalovaném objem z roku 2015 se pravděpodobně nepodaří překonat ani ve větrné energetice. Předpoklad je 59 GW (oproti loňským 57 GW a předloňským 63 GW). V Evropě se investice do větrné energetiky udrží díky několika mamutím projektům v Severním moři (podrobněji zde). Loňské aukce v Dánsku a Nizozemí stlačily cenu energie na 55 dolarů za MWh (bez ceny přenosu), v dubnu uvidíme, jaká cena prokáže konkurenceschopnost ve Velké Británii.

Korporátní zakázky

Google nedávno oznámil, že bude 100 % elektřiny odebírat z obnovitelných zdrojů a není mezi firmami zdaleka sám, kdo se k podobnému kroku uchýlil. Korporátní poptávka po čisté energii se podle Bloomberg stává trendem, ať už jde o nákup prostřednictvím smlouvy o dodávce energie od konkrétního výrobce přes veřejnou síť, kombinaci vlastních instalací a odběru ze sítě nebo elektrárnu fyzicky přímo připojenou k odběrateli. Posledním zmíněným způsobem bylo loni zakoupeno 18 GW elektřiny.

Důraz na bezpečnost a velká klimatická debata

Ať už je hrozbou přetížení sítě nebo útok hackerů, z případného selhání dodávek elektřiny by bylo velmi snadné vinit obnovitelné zdroje prostě proto, že představují novinku a pro část veřejnosti jsou a budou kontroverzní. Blackout kvůli přetížení se dá interpretovat jako nezvládnuté plánování ze strany operátora, ale stejně tak jako přebytek energie z OZE, například při zvýšené povětrnosti. Bezpečnost dodávek jako taková je proto klíčová pro pověst OZE u veřejnosti.

To je jen jeden z důvodů, proč se diskuse o obnovitelných zdrojích pravděpodobně v roce 2017 znovu rozhoří, stejně jako diskuse o podstatě klimatických změn. Druhým důvodem je politika nového amerického prezidenta, díky níž budou hlasitěji slyšet hlasy oponentů politiky ochrany klimatu a příznivců tradiční energetiky.

Milion prodaných elektromobilů?

Počet prodaných aut na elektrický pohon loni meziročně stoupl o 56 %. Jestli toto tempo udrží, prodá se jich v letošním roce víc než milion, a všechny okolnosti ukazují na to, že by se to mohlo podařit: cena nafty za posledních dvanáct měsíců jen roste, stejně tak tlak na kvalitu ovzduší ve městech. Wolkswagen chce do roku 2025 prodat 3 miliony elektrovozů, což odpovídá čtvrtině prodeje.

 

Kristína Šabová, Frank Bold

Potřebujete radu právníka týkající se energetiky?

Za váš byznys s čistou energií nasadíme všechny naše silné zbraně: dokonalou znalost legislativního prostředí, obchodních zvyklostí a trendů, orientaci v technických otázkách provozu a bohaté zkušenosti s postupem státních orgánů.

Buďte v obraze

Našim klientům a partnerům pravidelně zasíláme právní články a novinky z různých oblastí. Vaše osobní údaje pečlivě chráníme!

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjemní*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.