Registr smluv po půl roce fungování

11. 1. 2017 Registr smluv Právo pro veřejnou správu

Zákon o registru smluv platí půl roku. Smlouvy v něm zveřejňuje přes 3000 institucí, z toho mnohé zveřejňují i smlouvy pod zákonný padesátitisícový limit. Ty naopak nejdražší smlouvy jsou v řádech desítek miliard - patnáct nejhodnotnějších uzavřel Státní fond dopravní infrastruktury.

Podle Hlídače smluv, který byl mimochodem nedávno vyhlášený nejlepší aplikací roku využívající otevřená data, jsou už v registru smlouvy v hodnotě 1,25 bil. korun

V registru se dá objevit řada zajímavých dat například o tom, jaká je disciplína jednotlivých úřadů při zveřejňování - Úřad práce, Fakultní nemocnice Brno a Kraj Vysočina patří k těm nejaktivnějším. Zároveň mnoho institucí využívá možnost začernit jméno druhé smluvní strany nebo hodnotu smlouvy, přibližně pětina smluv nemá hodnotu uvedenou. 

Zákon o registru smluv nyní čeká hlasování o předložené novelizaci. Skupina poslanců navrhla pozměňovací návrhy, které by podstatně zúžily spektrum povinných subjektů, na které zákon dopadá. Zavedly by výjimku pro vysoké školy a veřejné výzkumné instituce, smlouvy týkající se nákupu léků a zdravotnického materiálu a hlavně by vyňaly z působnosti zákona podniky s majetkovou účastí státu a samosprávných celků. Projednávání návhu se pravidelně objevuje na programu sněmovny, nicméně bylo už několikrát odročeno. V současnosti je novela zákona o registru smluv jednacím bodem č. 217 právě probíhající schůze sněmovny.

 

Potřebujete radu právníka týkající se registru smluv?

Pomůžeme vám nastavit proces zveřejňování smluv na internetu tak, aby minimalizoval administrativní zátěž a účinně předcházel riziku neplatnosti smlouvy.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám