Pavel Franc pro ČT o novele zákona o účetnictví

7. 12. 2016 Pavel Franc Právo pro podnikání Nefinanční reporting

Od 1. ledna příštího roku přibude velkým firmám v celé EU nová povinnost, tzv. nefinanční reporting. Do českého práva bude zahrnut prostřednictvím novely zákona o účetnictví. V právním blogu pořadu Týden v justici vysvětlujeme, koho se nefinanční reporting týká a jaké mu přináší povinnosti: 

Velké podniky nad 500 zaměstnanců, obchodované na evropských burzách, banky, pojišťovny, celkem 6000 firem po celé Evropě bude muset ve svých výročních zprávách uvádět nejen finanční informace, ale ještě informace o tom, jak řeší rizika negativních dopadů svého podnikání na životní prostředí, sociální a zaměstnaneckou oblast, na lidská práva, a také zda jsou vystaveni riziku úplatků a korupce.

Jestliže se např. banka zbavuje těžko vymahatelných pohledávek a prodává je vymahačským firmám, je vhodné, aby sledovala rizika poškozování práv dlužníků a popsala, jak snižuje zásahy do lidských práv. Povinná firma bude muset popsat, jakým způsobem předchází korupčnímu jednání svých zaměstnanců, jaká opatření v této věci podniká a bude podnikat.

Pokud podnik v dané oblasti neshledá žádná rizika, do svého reportu napíše, že neexistují, a proč. Pokud je naopak odhalí, je zájmem samotného podniku, ale samozřejmě i v souladu s péčí řádného hospodáře, aby je identifikoval, popsal a navrhl řešení.

Cílem zákonodárce bylo zpřístupnit neveřejné informace firem, které pomohou investorům, kapitálovým trhům a zákazníkům odhadnout dlouhodobou prosperitu firem. Novela vstupuje v účinnost začátkem příštího roku. Podníky, na které se vztahuje, tedy mají nejvyšší čas na to, aby se připravily na sběr a vyhodnocování dat, pokud chtějí, aby jejich reporty za rok 2017 měly hlavu a patu.

 

 

 

Pavel Franc

Advokát, CEO

Potřebujete radu právníka?

Pomůžeme vám zpracovat nefinanční reporting nebo integrovat hodnoty firmy do systému řízení.

Obraťte se na nás

Související články

Budoucnost daňové optimalizace

18. October 2016, 13:58 Pavel Franc

Mezinárodní konference "The Purpose of the Corporation"

28. January 2014, 15:20 Pavel Franc

Ozvěte se nám