Europoslanci žádají 30% cíl pro obnovitelné zdroje k roku 2030

19. 7. 2016 Energetické právo

Na červnovém plenárním zasedání Evropský parlament přijal jednostrannou rezoluci, v níž vyzývá Evropskou komisi, aby přijala závazný celoevropský cíl pro spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) ve výši 30 % k roku 2030. Jednotný cíl by měl být dosažen díky stanovení vyšších závazných cílů i pro jednotlivé členské státy.

Zmíněná iniciativa poslanců není první svého druhu. Stejný požadavek už europoslanci jednou vznesli směrem k předešlé Komisi, vedené José Manuelem Barossem. Mezitím proběhly volby, změnilo se složení jak Parlamentu, tak Komise, postoj obou institucí k cíli pro OZE se však v základě nezměnil: Komise nezpochybnila 27% cíl schválený v Rámci pro klima a energetiku do roku 2030 a EP dál požaduje jeho zvýšení. Právě proto nyní EP odhlasoval stejný požadavek i pro Komisi pod vedením Clauda Junckera.

Přijatá rezoluce nemá žádné bezprostřední důsledky pro členské státy, je pouze pozicí Evropského parlamentu určenou pro Evropskou komisi, která podává legislativní návrhy. 

Potřebujete radu právníka týkající se energetiky?

Za váš byznys s čistou energií nasadíme všechny naše silné zbraně: znalost legislativního prostředí, orientaci v technických otázkách provozu a bohaté zkušenosti s postupem státních orgánů. 

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám