Ochrana před hlukem podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví

10. 5. 2016 Právo pro životní prostředí Stavební právo a územní plánování

Od konce minulého roku platí novela zákona o ochraně veřejného zdraví (zák. č. 258/2000 Sb.) a mimo jiné mění pravidla odpovědnosti ve vztahu k ochraně objektů před nadměrným hlukem.

Na toto téma jsme spolupublikovali článek na TZB-info. Zde jsou hlavní informace, které článek přináší: 

  • V oblasti ochrany před hlukem se povinnosti přesouvají na stavebníka domu. Jestliže staví v oblasti, kde jsou překročené hlukové limity, je jeho povinností izolovat dům proti hluku a nemá právo se domáhat toho, aby náklady na protihluková opatření nesl provozovatel zdroje hluku. 
  • Krajské hygienické stanice odpovídají  za kontrolu opatření na tlumení hluku. Souhlas hygienické stanice je k umístění či provedení stavby nezbytný, proti nesouhlasnému stanovisku je nicméně možné se odvolat.
  • Lze čekat, změna pravidel skutečně povede k tomu, že lidé budou stavět dál od zdrojů hluku. Problematické jsou však zdroje hluku (např. dálnice), jež jsou pouze zaneseny v územním plánu. Považujeme za nešťastné, aby stavebník platil za měření hluku a protihluková opatření v případě, že zdroj hluku ještě neexistuje a není ani jisté, že někdy existovat bude.

Potřebujete radu právníka ohledně hluku?

Pomůžeme vám domoci se ochrany před hlukem nebo získat povolení ke stavbě.

Obraťte se na nás

Související články

Kam míří novela stavebního zákona?

2. October 2015, 15:35 Pavel Černý

Ohlášení stavby po novele stavebního zákona

11. February 2013, 16:40 Pavel Černý

Ozvěte se nám