Bývalé JZD dostane novou tvář, územní plán u soudu obhájen

Zastupovali jsme obec ve Středočeském kraji, která se pomocí nového územního plánu pokusila dát nový život rozsáhlému zanedbanému areálu bývalého JZD. Územní plán však napadl jeden z majitelů budov v tomto areálu na základě domněnky, že plán nezákonně omezuje jeho vlastnická práva.

Kompromis pro obnovu

Jádrem sporu byl koeficient zastavění, který obec určila jako kompromis mezi tím, co požadoval orgán památkové péče a orgán ochrany přírody a krajiny (odstranit všechny stavby) a tím, co požadovali vlastníci dotčených pozemků. Výsledkem mělo být zachování stávající míry zastavění 20 %, které umožňuje rekonstrukci chátrajících staveb nebo jejich nahrazení novými. Naopak neumožňuje, aby se v území nové stavělo a vlastníci zároveň nechávali zanedbané budovy JZD dále chátrat. Obec v tom postupovala přesně tak, jak je vhodné u ploch určených ke změně využití. Bylo však nutné to dokázat u soudu.

Zadání pro Frank Bold:

Obhájit napadený územní plán a dokázat, že obec při vyvažování zájmů jednotlivých stran skutečně zvolila vhodné řešení a nezkrátila žalobce bezdůvodně na jeho právech. To se podařilo. Soud zamítl žalobu ve všech bodech a postup obce uznal jako opodstatněný a logický.

Pohledem Frank Bold:

Určovat, jaké území v obci má být jak využito a zastavěno, to je z podstaty věci konfliktní práce. Nikdy nebudou spokojeni všichni. Nesouhlas jednoho vlastníka nic nemění na tom, že obce v tomto případě odvedla opravdu dobrou práci. 

advokátka Alžbeta Rosinová

Pracujeme s obcemi na tom, aby jejich územní plány byly kvalitní a obstály v případném soudním přezkumu. 

Buďte v obraze

Našim klientům a partnerům pravidelně zasíláme právní články a novinky z různých oblastí. Vaše osobní údaje pečlivě chráníme!

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjemní*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.