Starý dům versus nový územní plán

Obec, kde žije naše klientka, v územním plánu stanovila, že veškerá obytná zástavba musí mít nejvýše 8,5 metru a ne víc než jedno nadzemní podlaží s podkrovím. Důvodem měl být soulad s historickým charakterem obce. Má to však jeden háček: v obci je řada historických domů, které mají podlaží více, a také jejich výška převyšuje tu stanovenou územním plánem.

Kdyby se kdokoliv z jejich majitelů rozhodl svůj dům rekonstruovat a rekonstrukce si pro například špatný stav zdiva vyžádala výměnu větší části obvodových zdí, nedostal by od stavebního úřadu povolení právě kvůli nesouladu s územním plánem, ačkoliv by výsledná podoba domu zcela odpovídala té původní a byla by i zachována stávající výška.

Naše klientka byla přesně v takové situaci, dokonce jí bylo vydáno pravomocné stavební povolení, které ovšem bylo následně v době, kdy už zahájila stavební práce zrušeno. Musela proto usilovat o vydání nového. To jí ovšem s ohledem na změnu územního plánu již nebylo vydáno. Proto oslovila Frank Bold Advokáty s žádostí o podání návrhu na zrušení dotčené části územního plánu

Zadání pro Frank Bold

Nechat soudně přezkoumat zákonnost územního plánu a docílit zrušení výškového limitu, který nebere v úvahu výšku už stojících domů. To se podařilo. Soud vyhověl naší žalobě ve všech bodech a vadnou část územního plánu zrušil. Rekonstrukce může být opět schválena.

Pohledem Frank Bold

„Územní plán musí vycházet ze stávajícího stavu v území a odpovídat na jeho skutečné potřeby. Veškeré změny zavedené územním plánem musí navíc být řádně zdůvodněné. Ani jednu z těchto podmínek obec při pořizování územního plánu nesplnila. Pro úspěch stačilo to dobře sepsat.“

Lenka Hlaváčová, advokátka

Potřebujete právníka, který se za vás postaví?

Buďte v obraze

Našim klientům a partnerům pravidelně zasíláme právní články a novinky z různých oblastí. Vaše osobní údaje pečlivě chráníme!

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjemní*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.