4 právní doporučení užitečná při expanzi firmy do zahraničí

20. 8. 2014 Právo pro podnikání

Účinný způsob, jak se při rozjezdu byznysu v zahraničí do budoucna vyhnout extra výdajům za právníky, je říct si dopředu pár věcí. Právo není potřeba, dokud věci fungují. Může se ale stát, že fungovat přestanou. V té chvíli se snadno můžete ocitnout v situaci, která je zapeklitá i pro právníky.

Tyto 4 jednoduché tipy vám pomůžou předejít většině běžných problémů

1. Ověřte si, zda neporušujete copyright

Pokud pracujete s nápadem, který už před vámi někdo uvedl, je velmi pravděpodobné, že mu svědčí autorskoprávní ochrana. Ta je vymahatelná i v zemích, kde autor nápadu přímo nepůsobí. Před vstupem na trh si vždy ověřte, zda svým produktem nezasahujete do práv jiného, a míru rizika, že budete následně napadáni.

2. Domluvte si právní rámec

S vaším zahraničním byznys partnerem si hned na začátku dohodněte právní rámec spolupráce a pravidla pro nakládání s duševním vlastnictvím. Pro tyto vztahy si také stanovte rozhodné právo a místo, kde budou řešeny případné spory. Doporučujeme ošetřit tuto domluvu smlouvou – čím jednodušší a jednoznačnější, tím lepší. 

3. Stanovte si právo

Ve všech obchodních vztazích s přeshraničním prvkem, včetně například ujednání s investory, si důsledně stanovte zvolené právo a příslušný soud nebo rozhodce. I volba cizího práva je lepší než žádná volba a poskytne vám jistotu o obsahu vašich závazků.

Tip: Formulace „Vztahy mezi stranami se řídí českým právem.“ úplně stačí.

4. Vyhodnoťte pro a proti zahraniční společnosti

Uvažujete-li o založení společnosti v zahraničí, zvažte, zda to pro vás bude mít praktické výhody. Platí totiž, že jurisdikci státu místa podnikání se tímto krokem zcela nevyhnete a zároveň vám vedení zahraniční společnosti zvýší nároky na administrativu.

Tohle všechno se dá zvládnout za pár hodin, zatímco případné spory se můžou táhnout roky. Kdybyste si nevěděli rady, jsme tady pro vás.

Potřebujete radu právníka?

Zkracujeme vzdálenost od inovativního nápadu k realizaci. Start-upům, zavedeným firmám nebo výzkumným organizacím pomáháme realizovat jejich potenciál. Poskytujeme podporu při všech obchodních transakcích.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám