5 + 7 důvodů proč by měl jít zákon o OZE do koše

Návrh novely energetického zákona a novely zákona o podporovaných zdrojích energie doporučujeme stáhnout z meziresortního připomínkového řízení nebo přepracovat. Nejhorší obavy sice nenaplnil, ale prodloužil by éru diskriminace provozovatelů OZE a stagnaci tohoto jinak velmi perspektivního odvětví. Návrh novely obsahuje několik trojských koňů, které otvírají vrátka pro další nepřiměřené zásahy státu do soukromého podnikání v obnovitelné energetice.

Připravili jsme sadu dvanácti konkrétních připomínek, a vybavili tak Komoru OZE, asociace CZ Biom, CZEPHO a ALiES argumenty do připomínkovacích řízení.

5 nejzásadnějších připomínek

  1. Zavedení tzv. služeb distribuční soustavy, v jejichž rámci se ukládá výrobcům nová povinnost podílet se na nákladech PPS a PDS a spotřebitelům zavedení tzv. kapacitních plateb na podporu výroby, aniž by byly zřejmé konkrétní dopady této změny do ekonomiky výroben i domácností. 
  2. Nastavení limitů pro podporu výroby elektřiny, které jde proti stávajícímu systému podpory, má retroaktivní dopady do zákonem stanovených garancí a diskriminuje výrobce, kteří investovali do modernějších a efektivnějších technologií. 
  3. Nově zavedená povinnost pro výrobce elektřiny uchovávat veškeré doklady po dobu životnosti výrobny, tj. 20 let. Tato povinnost se zcela vymyká analogickým ustanovením jiných právních předpisů a má ve skutečnosti charakter sankce.
  4. Zvýšení horní hranice pokuty z 5 mil. na 50 mil. Kč za některé správní delikty, které nemá opodstatnění v závažnosti těchto deliktů a jehož cílem je dát státu do ruky nástroj, kterým může likvidovat výrobce elektřiny z podporovaných zdrojů. 
  5. Zcela nestandardní rozšíření kompetence státu rozhodovat o tom, zda byla podpora vyplácena oprávněně či nikoliv, které jde až za hranice ústavní akceptovatelnosti. Nepřijatelné rozšíření odpovědnosti statutárních zástupců výrobce, jeho vlastníků a odpovědných osob za závazky společnosti vrátit neoprávněně čerpanou podporu.

Pavel Doucha, Frank Bold

Potřebujete radu právníka?

Řešíme právní agendu desítek klientů - výrobců elektřiny a tepla, investorů projektů na výrobu zelené elektřiny i obchodníků s elektřinou. 

Buďte v obraze

Našim klientům a partnerům pravidelně zasíláme právní články a novinky z různých oblastí. Vaše osobní údaje pečlivě chráníme!

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjemní*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.