Vyhráli jsme u Nejvyššího správního soudu

30. 5. 2014 Jiří Nezhyba Stavební právo a územní plánování Právní přezkum územního plánu Soudní spory a vyjednávání

Nejvyšší správní soud (NSS) minulý týden zrušil část Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje (ZÚR), které nezákonně omezovaly výstavbu větrných elektráren v kraji. Soud tak svým rozhodnutím navázal na nález Ústavního soudu, který předchozí zamítavý rozsudek NSS v dané věci zrušil pro zásah do práva stěžovatele na spravedlivý proces.

V řízení před Ústavním soudem i NSS jsme zastupovali obec Petrovice, na jejímž území se již 2 větrné elektrárny nachází, avšak přísná omezení v ZÚR jí bránila v tom, aby si pro větrné elektrárny ve svém územním plánu vymezila další plochy. 

Rozsudek NSS nám dal za pravdu, že omezení pro větrné elektrárny v ZÚR nemají zákonné opodstatnění. Obce a investoři v Ústeckém kraji připravující větrné elektrárny tak nyní mají o překážku méně. Nadále však záměry větrných elektráren musí projít obvyklými procesy jako je například posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) a získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

Náš tým právníků v případě ústeckých ZÚR uspěl již v pátém z pěti krajů, kdy v zastoupení obcí napadl a zrušil ty části zásad územního rozvoje krajů, které nezákonně bránily rozvoji větrné energetiky: Vysočina (2009), Plzeňský (2010), Moravskoslezský (2011) a Karlovarský kraj (2012). Regulace větrných elektráren v ZÚR Ústeckého kraje byla vůbec nejpřísnější ze všech krajů v České republice. Ústecký kraj přitom patří k regionům s největším větrným potenciálem, a to zejména v centrální a východní části Krušných hor. 

Přečtěte si článek o rozsudku ve Finančních novinách.

Jiří Nezhyba

Vedoucí advokát, partner

Potřebujete radu právníka?

Podívejte se, co umíme v oblasti energetiky nebo územního plánování. Nebo nám přímo napište či zavolejte.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám