Konec svévolným úpravám Indexu podlažní plochy

29. 1. 2014 Anna Francová Stavební právo a územní plánování Územní plánování

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v kauze týkající se výstavby na brněnském sídlišti Majdalenky významně omezuje možnosti svévolných a utajených změn územních plánů. Soud rozhodl, že úpravy indexu podlažní plochy v územním plánu nesmějí provádět samotné úřady měst a obcí, ale musí je schválit zastupitelstvo po projednání s veřejností.  

Zvýšení indexu podlažní plochy umožnuje investorům rozsáhlejší nebo vyšší zástavbu (v případě sídliště Majdalenky umožnilo investorovi postavit místo čtyřposchoďového domu šestnáctipodlažní).

Jde o  běžnou úřední praxi. Jen v Praze  bylo takovýchto změn za posledních 10 let schváleno asi 800. Sdružení Arnika proto připravuje přehledný seznam úprav, které byly od roku 1999 schváleny, aby umožnilo občanům získat potřebné informace.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu  umožňuje soudně řešit úpravy indexu podlažní plochy, které nejsou starší než 3 roky.

Anna Francová

Advokátka

Potřebujete radu právníka ohledně územního plánování?

Provedeme vás kteroukoliv fází přípravy nebo změny územního plánu s důrazem na její soudní nenapadnutelnost a s cílem pomoci vám připravit územní plán tak, aby vedl ke kvalitnímu řešení pro obec a její občany.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám